Kui palju meie kolmas pereliige iseseisvalt raha teenib?

Eelmisel aastal kirjutasime blogipostituse sellest, kuidas meie nähtamatu kolmas pereliige on suutnud oma passiivset sissetulekut ühe aasta lõikes kasvatada. Meile endale oli see nii äge moment avastamaks, kui palju me oleme suutnud ühe aastaga edasi liikuda.

Seega mõtlesime ka sel aastal ühe sellise sarnase ülesehitusega blogipostituse kirja panna. Kuna aga eelmise aasta lõpus soetasime ärimaja, mis passiivse sissetuleku osakaalu tõstis, siis oleks pidanud vaadeldav kuu jääma perioodi, kus meil veel ärimaja ei olnud. Küll aga kui seal mõnele kuule peale vaatasime, siis olid need kuud kuidagi numbrite mõttes moonutatud ja lõppkokkuvõttes jätaksid liiga drastilise ja ebakorrektse mulje teie jaoks. Nii siis pika sissejuhatuse lõpetuseks otsustasime kirja panna selle kolmanda pereliikme loo just sellest vaatest, et kui palju raha on ta suutnud teenida 2024. aasta esimese kvartali jooksul.

Võite nüüd mõelda, et wait a minute… panete kirja esimese kvartali teenimise alles septembri blogipostituses?! Nüüd saate jälile sellele, kui palju me neid blogipostitusi tegelikkuses ette kirjutame 🙂 Ehk et praegu, selle blogipostituse kirjutamisel ajahetkel, on tõesti alles kätte jõudnud sombune aprill, aga blogipostitus ise saab ajastatud alles sügiseks, kui suure tõenäosusega on väljas midagi sarnast nagu täna aknast paistab.

Aga nüüd teema juurde…

Praegusel hetkel on meie passiivsete sissetulekute loetelu üsna pikk ja mitmekesine. Aga selguse huvides paneme kõik passiivsed sissetuleku allikaid (mõned neist mitte nii passiivsed) teile siia kirja:

  1. Estateguru;
  2. Korterite portfell*;
  3. Ärimaja*;
  4. Garaaž*;
  5. Laenud;
  6. Väärtpaberid;
  7. AirBnB*.

*Kinnisvara investeeringute puhul võtame arvesse NOI ehk Net Operating Income (eesti keeles “neto ärikasum”), mis on finantsmõõdik, mida kasutatakse kinnisvara ja äriobjektide tulususe hindamiseks. NOI arvutamiseks võetakse kinnisvaraobjekti kogutulud ja lahutatakse sealt ära kõik toimimiskulud (meie puhul siis ka intressikulud) ja amortisatsioon.

Arvutusvalem on järgmine: NOI = Kogutulud – Toimimiskulud

Olgu mainitud, et ülal toodud nimekirjast väärtpaberid ja Estateguru tänasel hetkel igakuised rahaallikad ei ole, ülejäänute puhul on laekumised igakuised. Meie jaoks tähendab see regulaarset passiivset tulu aastaringselt.

Aga vaatame nüüd lähemalt 2024. aasta esimest kolme kuud.

Jaanuar

Jaanuaris teenisime passiivset tulu kokku summas 1976.92 eurot.

Sellest summast:

  1. 18% moodustas laenudelt laekuvad igakuised intressid;
  2. 82% moodustas kinnisvaralt laekuv neto tulu;
  3. Väga pisikene summa laekus ka Estategurult, aga see ei anna isegi 1% kokku.

Veebruar

Veebruaris teenisime passiivset tulu kokku summas 932.81 eurot.

Sellest summast:

  1. 13,3% moodustas laenudelt laekuvad igakuised intressid;
  2. 86,6% moodustas kinnisvaralt laekuv neto tulu;
  3. Väga pisikene summa laekus ka Estategurult, aga see ei anna isegi 1% kokku.

Märts

Märtsis teenisime passiivset tulu kokku summas 1344.71 eurot.

Sellest summast:

  1. 10,4% moodustas laenudelt laekuvad igakuised intressid;
  2. 89,3% moodustas kinnisvaralt laekuv neto tulu;
  3. Väga pisikene summa laekus nii Estategurust kui ka väärtpaberitest(, aga see ei anna isegi 1% kokku.

Kokku teeb see esimese kolme kuu lõikes 4254.44 eurot, mis meie aasta eesmärgist on 15%.

Alex nägu, kui panga app-id teevad “piiks-piiks”

Kes aasta alguse eesmärgistamise blogipostitust mäletab, siis meie eesmärgiks käesoleval aastal oli teenida 1,5 korda rohkem passiivset tulu võrreldes eelmise aastaga.

Oleme endale eraldi tekitanud indikatiivse tabeli, mis kajastab meie passiivseid tulusid aasta lõikes. Selle tabeli põhjal saame öelda, et aasta lõpuks peaksime olema suutnud oma eesmärgi ilusasti täita. Muidugi poleks sugugi paha, kui ka euribor veidi langeks ja igakuiseid intressikulusid vähendaks – siis oleks seis veel toredam. 🙂

Suurimate erinevustena järgmiste kuude lõikes on väärtpaberitelt laekuvad tulud, mida aasta esimesel kolmel kuul praktiliselt ei olnudki. Ehk kogu „saak“ väärtpaberitest on laekumas järgmiste kuude jooksul. Samuti on peamine hooaeg ka AirBnB-s alles algamas ning suvekuudel on eesmärk märksa paremate tootlusnumbritega väljuda, kui ülejäänud kuudel aastas. Prognoos selleks on pigem positiivne, arvestades, et suvistele kuudele on juba omajagu broneeringuid tekkinud.

Muus osas on aasta edaspidine tabel senise portfelliga liikumas stabiilses suunas (kui just mõnda investeeringut vahepeal juurde ei lisandu…)

Kui oleme nüüd sellest kõige põnevamast numbrite osast rääkinud, siis võib tekkida mõte, et mida me selle rahaga siis hiljem edasi teeme?

Üks on kindel, kontol niisama seda raha istumas ja paremaid aegu ootamas ei ole. Kui vaadata konto seisu, siis võiks lausa tekkida küsimus, et kas tõesti teenime nii arvestatavat summat igakuiselt passiivse tuluna? 😀

Tegelikkuses ikkagi paneme kogu raha enda kasuks uue ringiga tööle ja seeläbi saame nautida liitintressi võlusid.

Olenevalt ajast, saab raha suunatud tagasi tööle erinevat teed pidi. Mingil hetkel suunasime omajagu raha uue ringiga laenudesse või väärtpaberite soetamisse. Täna oleme enamjaolt kasutanud tekkivaid vahendeid enda ettevõtluse arendamiseks ja kinnisvara parendamiseks.

Ehk et lisaks meie oma panustele on kolmas pereliige meil väga agar toetamaks meie tegemisi ja plaanis on ikka selle kolmanda pereliikme tasu ajas tõsta!

Loodame, et see väikest viisi numbrites sobramine on andnud väikese ülevaate meie passiivsetele tuludele ja aasta lõpus saame teha juba tegeliku kokkuvõtte sellest, kuidas on meil läinud ja mis jääb aasta kokkuvõtvaks lõpptulemuseks.

Väga imelik siin aasta esimeses pooles seda küll öelda, aga algab „aeglane“ sprint aasta lõpu poole ja soovime teile kõikide (sala)soovide ja eesmärkide usinat täitumist!

Meie oma tulemusega oleme igati rahul, või nagu öeldakse „patt oleks kurta“!

Jäta Kommentaar