Kuidas said meist ärimaja omanikud?

Oleme pikalt lubanud kirjutada ärimajast, aga tegelikult täitsa teadlikult oleme seda edasi lükanud. Miks? Esiteks kindlasti seetõttu, et tegutsemist on olnud p-a-l-j-u! Kui meie naiivselt arvasime, et saame hakata üsna esimestel kuudel planeerima oma pikaajalisemat strateegiat, siis tegelikkuses oleme veel seisus, kus proovime igapäevase manageerimisega hakkama saada. Sellest saab kindlasti tulevikus veel mitmeid blogipostitusi kirjutada, aga tänases keskendume sellele, kuidas nägi välja ostuprotsess ja milliste katsumustega me silmitsi seisime.

Blogi on hea meeldetuletus ka meile endile, et millal mingisugused asjad täpselt toimusid ja ka selleks blogipostituseks oli vaja vanades meilivahetustes surfata.

Tagasi tuleb aega kerida kuupäevani 08.08.2023, kui oleme saatnud panka oma haldurile esimese ülevaate ja potentsiaalse ostuhuvi ärimaja osas. Tolleks hetkeks me veel majaga tutvumas ei olnud käinud, kuid eelmiselt omanikult olid tutvumiseks saadetud kehtivad üürilepingud koos muud maja puudutava dokumentatsiooniga.

Tegelikult oligi selleks hetkeks eelmise omanikuga kokku lepitud ka vaatamine, mis sai toimuma 10.08.2023. Alex käis oma kriitilise pilguga majas üle kõik ruumid, et oleks võimalik teha omapoolne pakkumine. Müügikuulutuses olevast hinnast õnnestus meil veidi ka alla rääkida.

Kui oli olemas sisend müügihinna osas, millega müüja oleks nõus tehingusse minema, siis jäigi üle detailse äriplaani koostamine, milleks meil õnneks oli sisend olemas paar kuud tagasi toimunud refinantseerimise tehingu näol. Selle äriplaani suurimaks erinevuseks oligi see, et kirjutasime selle lahti ka tuleviku perspektiivist lähtuvalt, ehk et mis oleksid meie plaanid 1, 2, 3 ja 5+ aasta lõikes, kui palju kapitali kaasamist see vajaks ja kõik muu sinna juurde kuuluva.

Nii hästi mäletan, et tegemist oli laupäeva õhtupoolikuga, kui Alex viimast versiooni äriplaanist mulle tutvustas. Sama päeva õhtul, 11.08.2023, sai see äriplaan koos muu infoga panka meie haldurile saadetud.

Nii muuseas perega rõdul chillides valmis äriplaan 😀

Kuna oleme ettevõttesse andnud omajagu omanike laenusid, siis varasemast kogemusest teadsime, et pankade jaoks on oluline positiivne omakapital, mistõttu konverteerisime vajaminevad summad vabatahtlikku reservkapitali ja ajasime asjad nii juriidiliselt kui ka raamatupidamislikult korda.

Lisaks tähendas antud tehing meie jaoks eraldi ettevõtte loomist ja käibemaksukohuslaseks registreerimist. Kui enne olime raamatupidamisega ise tegelenud, siis nüüd olime sunnitud (jumal tänatud) abi otsima. Raamatupidamise puhul oli meie jaoks oluline leida inimene, kes on kinnisvara maksustamisega kursis ja meile üllatusena ei olnudki sellise inimese leidmine sugugi lihtne. Kinnisvara maksustamine on väga spetsiifiline valdkond ja puhtalt raamatupidajana töötamine neid teadmisi ei anna, kui valdkonnaga ise kokku ei puutu.

Selle kõigega hakkasime tegelema siis, kui pangast esimese positiivse indikatsiooni olime saanud, mis kuupäevaliselt oli 21.08.2023 (muidugi esialgu koos täiendavate küsimustega, kuid sellegipoolest oli teadmine, et finantseerimisega probleeme tekkida ei tohiks). Mistõttu langetasime otsuse, et mujalt pankadest me eraldi pakkumisi küsima ei hakka (sest indikatiivne intressimäär, mida meile pakuti, oli samuti sobiv).

Siis aga hakkasid asjad venima ja venisid ikka korralikult! Meie suurimaks veaks siinkohal oli see, et me olime tolles pangas nii kindlad, et lasime sellel venimisel üldse juhtuda.

Kuna me enamuse septembrist veetsime Marokos puhkuse lainel, siis eesmärk oli saada võimalikult paljud asjad paika enne reisile minekut. Reaalsus oli aga see, et ka reisil oli omajagu toimetamist ja asjatamist tehinguga. Ärevaks muutusime nii meie kui ka müüja, sest notariaega ei tulnud mitte üks, vaid lausa mitmeid kordi edasi lükata.

Samas tagantjärele oleme mõelnud, et jumal tänatud, et me reisil olles ei teadnud, mis meid ees ootab, sest muidu oleks kogu meie reis vist aia taha läinud.

Laenulepingute “vorpimine” reisil olles polegi liiga halb ajaviide

Kui pea nüüd ei peta, siis esimene notariaeg oligi kokku lepitud 25.09.2023, mis oli täpselt peale meie reisi lõppu. Kuna panga poolt oli suunis, et üks kinnitus on projektilt veel puudu, siis tuli esialgne notariaeg edasi lükata. Ja siis hakkas kogu edasine pihta. Kui haldur oli terve aeg rääkinud laenulepingu allkirjastamisest peale selle sama ühe kinnituse saamist, siis tegelikkuses saime suure üllatuse osaliseks, kui meile teatati, et korter, mida me hüpoteegi alt vabastada tahtsime, ei ole võimalik. See siis tähendas meie jaoks ca 80 000 euro ulatuses lisakapitali leidmist… 2 päevaga!

Kuna tehinguni jõudmiseks juhtus nii palju erinevaid seikasid, siis kogu see vahepealne stressirohke aeg on tänaseks muutunud veidi häguseks just ajalises mõttes. Aga väga selgelt on meeles päev, kus lisakapitali leidmisest meile teada anti – me mõlemad olime kuidagi nii enesekindlad, et me selle raha ka kokku saame. Me reaalselt helistasime läbi kõik sõbrad-tuttavad-sugulased, kes meid kiiresti aidata saaks. Sama päeva õhtuks oli meil tegelikult vajalik summa koos, mis peale saime meie rahuliku meelega magama minna, sest teadsime, et saame järgmisel päeval pangale häid sõnumeid teatada.

Kui meie arvasime, et nüüd on diil lukus, siis kaugeltki mitte! Tegime pangale põhjaliku ülevaate kasutatavast lisakapitalist. Pank aga seepeale teatas, et tegemist ei ole vastutustundliku laenamisega (kuigi päev enne oli see nende enda poolt väljapakutud ainus variant tehingusse minemiseks). Hetkeks vist tõesti langes meie mõlema maailm kokku!

Olukord oli meie jaoks jõudnud sinnapaika, kus olime ilma panga finantseeringust kui ka broneeringust ärimajale. Siin võib küll 110% väita, et koos toimetamine oli ainus põhjus, miks me alla ei andnud. Esimeses järjekorras hakkasime uurima teisi finantseerimisvõimalusi (mäletate, kuidas refinantseerimise blogipostituses tõime ühe tähelepanekuna välja, et alati teha mitmesse panka taotlused korraga… ehk et täiega sõime enda sõnu).

Meie suurimaks probleemiks oligi see, et tegemist ei olnud projektiga, mis võimaldas pangast vastuse saada 1-2 päevaga, vaid antud projekti kokkupanek ja analüüsimine oli oluliselt keerukam ja aeganõudvam. Ainus asi, millele me lootsime, oli see, et Kuressaare üüriturg ei oleks aktiivne ja et ei tuleks teisi potentsiaalseid huvilisi. Ja isegi, kui oleksid teised huvilised, siis eeldasime, et ka neil võtaks finantseerimise leidmine aega. Aga ütleme nii, et ega muule, kui sellele tehingule, väga mõelda ei suutnudki. Enamus ajuressurssi kulus sellele, et mingisuguseidki lahendusi veel välja mõelda.

Varuvariandiks olime nõus tehingu tegema 50/50 osalusega. Selleks variandiks oli meil ka partner olemas. Kuna me kunagi kellegagi kahasse midagi veel teinud ei ole, siis eelistatuim variant oli meie jaoks ikkagi mingi pangaga kokkuleppele saada.

Paralleelselt uue finantseerimisallika leidmisega sai konsulteeritud ka endast targematega, kes andsid hinnangu tolle panga suhtlusele, kelle arvates ei olnud enam tegemist vastutustundliku laenamisega. Kõik, kes sellele suhtlusele pilgu peale heitsid, olid meiega samal arvamusel, et see oli väga selgelt kliendi eksitamine panga poolt. Nii saigi kogu julgus kokku võetud ja väga põhjalik kokkuvõte kirjutatud koos screenshottidega panga juhatuse liikmele. Kiri ei olnud kuidagi süüdistav ega ka meiepoolseid nõudmisi esitav, aga tundsime, et selle eksitava suhtumisega olime tolleks hetkeks sisuliselt kaotanud 15 000 eurot ja metsikus koguses närvirakkusid.

Juba järgmisel päeval võeti meiega ühendust, et olukorda edasi arutada. Et mitte siin detailideni olukorda lahkama hakata, siis võime öelda lihtsalt nii palju, et lõpuks me sellest samast pangast positiivse finantseerimisotsuse ka saime.

See andis meile piisava kindluse, et eelmise omanikuga sõlmida uus broneerimisleping ja maksta veel täiendavad 10 000 eurot ettemaksuks.

Siin olime äsja teada saanud, et saime pangast positiivse otsuse!

Küll aga teadsime, et juba põhimõtte pärast eelistaksime ideaalis mõnda muud panka, nii et tegelesime siiski ka alternatiivsete finantseerimisvõimaluste leidmisega edasi. Et see blogipostitus siin liiga muinasjutuks ära ei läheks, siis saamegi öelda, et 27.10.2023 jõudsime notaritehingusse hoopis teise pangaga ja meie jaoks oli lõpplahendus lõpp hea, kõik hea!

Peamiselt võib selle augustist oktoobrini ajavahemiku kokku võtta, kui 2023 kõige stressirohkema ajana. Nüüd tagantjärgi oskame näha ka seda, et tegelikult kogu see aeg oli lisaks tohutult arendav ja õpetlik. Tulevikus loodame, et neid samu vigu enam ei korda!

Täiesti ausalt öeldes oli meil METSIK pingelangus peale notaritehingut. Sellest toibumine võttis omad head nädalad.

TEHINGU ALLKIRJASTAMINE!!!

Esialgu oli mõttes siin samas blogipostituses kajastada ka meie igapäevaseid katsumusi tänasel päeval olles ärimaja omanikud, aga et see ostuprotsess sai juba nii pikalt kirja pandud, siis igapäevaste toimetuste juurde jõuame mõnes teises blogipostituses.

Jäta Kommentaar