Aastaga passiivsed sissetulekud 4-kohaliseks

On pühapäev, Alex on vilistamas (loe: lisasissetulekut teenimas) ja mõtlesin vaadata eesseisvat kuud, et kas mul tekib kuskil mõni vabam õhtu, kus saaksin end kirjutamislainele viia…

Blogipostituste ideed paneme ühiselt paika, kuid postitusi kirjutab meist see, kes antud teemaga end kodusemalt tunneb. Ehk umbes kuu alguses on meil paika pandud ja sõnastatud kuu lõpus avaldatav blogipostitus, mis annab emmale-kummale meist terve kuu, et muude tegemiste kõrvalt blogipostitus valmis saada.

Olime kokku leppinud, et kirjutan meie passiivse sissetuleku arengust ühe aasta lõikes tuues paralleele konkreetsete kuudega mõlemast aastast. Kuna aga Alex on üldjuhul just see, kes numbrite maailma rohkem süveneb, siis ega ma ei osanud arvata, et kui palju siis on meie passiivsed sissetulekud viimase aastaga muutunud. Üldse ei olnud plaanis täna maha istuda ja seda postitust siin kirjutama hakata… aga kui vaatasin meie rahaasjade tabelist seda hüpet, mida me oleme suutnud kõigest 1 (!) aastaga teha, siis tuli selline motivatsioonipuhang enda positiivsed emotsioonid ka siia kirja saada.

Ilma pikema sissejuhatuseta jätan siia ühed “veidi” ulmelisena kõlavad numbrid – nimelt oleme suutnud passiivsest sissetulekust summas 22.08€ kasvatada passiivse sissetuleku summas 1 782.6€! Ja seda kõigest aastaga.

Kohe kindlasti ei saa me öelda, et oleksime aasta tagasi teinud midagi teisiti, kui teeme nüüd. Meie põhimõtted, töötegemise eetika ja suund on kõik samad. Eelmine aasta olime veel seal faasis, kus usinalt investeerisime, aga justkui midagi tagasi ei tulnud. Täna, aasta hiljem, saame öelda, et meie “lumepall” on veerema hakanud. Ja eks investeerimises nii olegi – ootad, ootad, ootad (see ootamine nõuab meeletult suurt järjekindlust), aga meie näide peaks illustreerima seda, et kui oled piisavalt oodanud, siis lõpuks hakkab see kogu vaev ka ära tasuma!

Vaadates konkreetsetesse numbritesse, siis meie passiivse rahavoo tabel oktoobris 2021 nägi välja selline:

Aasta tagasi illustreeris meie investeerimisteekonda peamiselt aktsiatesse, võlakirjadesse ja laenudesse investeerimine. Põhjus peamiselt selles, et tollel hetkel olid need meile kõige kättesaadavamad instrumendid. Väiksemate summadega toimetasime (ja toimetame ka praegu) Estategurus. Oktoobris 2021 olid meil muidugi leitud juba üürnikud meie tolleaegsesse esimesse korterisse, kust siis novembris olime ise välja kolimas. Seega teadsime, et esimene igakuine passiivne rahavoog üürikorteri näol on peatselt tekkimas. Aga et see esimene passiivne rahavoog üldse tekkida sai, tähendas seda, et pidime olema valmis rohkem omavahendeid kaasama enda uue isikliku kodu ostuprotessi.

Hinnad olid juba tolleks hetkeks korralikult rallinud ja väga lihtne oleks olnud olemasolev elukoht maha müüa, et siis ise suuremasse kolida. Meie aga lihtsama vastupanu teed ei läinud. Seadsime väga ambitsioonikad eesmärgid kuus kumbki umbes 70% palgast kõrvale panna, et saaksime üldse üüriinvestoriteks hakata. Siinkohal aga tasub ära mainida, et see 70% palgast kõrvale panemist ei kajastanud kuidagi meie passiivsete rahavoogude tabelis ja justkui maksime enamuse oma palgast ilma reaalset tulemust nägemata – sest uut kodu meil veel ei olnud, aga raha justkui haihtus õhku.

Ei saa salata, et seda aega meenutame tänaseni kui ühte kõige suuremat katsumuskivi meie investeerimisteekonnal. Kindlasti jääme seda ka tulevikus meenutama kui ajana, kus mõlemad pidime olemasolevate vahenditega (mis peale kohustuslikku säästusummat järele jäi) hakkama saama.

Täna muidugi oleksime mõlemad valmis seda kõike uuesti tegema, sest näeme, kui jõudsalt me oleme suutnud edasi areneda. Paar aastat korralikku hustle mode´i säästmises on viinud meid sinna, kus oleme täna. Tänaseks oleme õnneks jõudnud sinnamaale, kus säästmise asemel oleme oma energia suunanud sissetulekute kasvu, kuid esimesed aastad oli peamine rõhk säästmisel, sest lisasissetuleku tekitamine otse ülikoolipingist alustajale on omakorda katsumus, millega tuli hakata silmitsi seisma.

Tõsi aga on see, et 70% palgast kõrvale panemist ei ole pikas perspektiivis jätkusuutlik (kui räägime palkadest, mis jäävad vahemikku 2 000-2 800€ bruto). Ka meil oli kindel kuupäev paigas, milleni pidime taolist säästumäära hoidma. Ehk kuni kuupäevani, mil toimus asjaõiguslepingu sõlmimine notaris. Selleks hetkeks olimegi kokku korjanud nii sissemakse kui ka kogu sisustuse eelarve.

Nüüd, aasta aega hiljem, kui mõlema palgad on samuti positiivses suunas kasvanud, siis vahel ise kratsime ka kukalt, et huvitav, kuidas me sellise asjaga hakkama saime?! Aga ju eesmärk ja see “miks” oli nii paigas, et allaandmine ei oleks isegi kõne alla tulnud.

Pikema jututa saabki edasi liikuda passiivsete sissetulekute koondtabelini oktoober 2022 seisuga:

Siin tasub eraldi ära tuua meie teise üürikorteri, kus üürnik soovis korraga ära maksta poolaasta üüri ehk igakuiselt see meil hetkel tabelites ei kajastugi.

Kokkuvõttes toodavad igakuiselt stabiilselt passiivset rahavoogu laenude pealt makstavad intressid ja üürikorterid. Kuust kuusse varieeruvad siis dividendid, võlakirjade intressid ja ka Estateguru (kus positsioonid on meil väga väikesed).

Kuidas meil tänasel päeval passiivsed sissetulekud kasvavad?

Tegelikult tänase päevani on meie igakuine säästumäär (ilma teadlikult seda jälgimata) seal 60-70% juures. Küll aga selle erinevusega, et elukvaliteedis me hetkel allahindlusi tegema ei pea. Sellise säästumäära hoidmisele on tugevasti kaasa aidanud meie palkade tõus.

Kuid meie kiirele kasvule annab erilise hoo just lisategemistest laekuv tulu, mille saame sisuliselt 80-90% ulatuses edasi investeerida. Need kaks komponenti kokku panna ja tulemus on teie ees!

Omavahel ikka naljatame, et on ikka vahva, kui meie kaheliikmelises peres on justkui see keegi kolmas, kes igakuiselt meie eelarvesse ühe palga juurde toob. Et selliseid huvitavaid tegelasi võiks rohkemgi olla (ja kindlasti aja jooksul neid ka juurde tekib ;)).

Naljad kõrvale jättes, siis tegelikult oleme me täiesti tavalised noored, kes on alustanud täiesti nullist. Väga pikalt on tööd tehtud ilma reaalseid tulemusi nägemata, ainsaks edasiviivaks jõuks distsipliin. Distsiplineeritud tegevus on hakanud vilja kandma alles 3 aastat hiljem. Aga nagu näha, siis hetkel juba palju jõudsamini ja oluliselt kiiremas tempos. Seega olgu see postitus motivatsiooniks kõigile neile, kes on alles oma teekonnaga alustamas ja meeldetuletuseks edasijõudnutele, et olete õigel teel. Sest see postitus andis ka meile endale positiivse laengu, et teeme õiget asja (isegi kui vahel endas kahtleme – muidugi, mida aeg edasi, seda vähem tuleb ette ka kahtlemist).

*Fun fact: eelmisel aastal teenisime kokku passiivset tulu 2 342.52€, siis käesoleva aasta lõpuks küündime juba üle 14 000€ .

Jäta Kommentaar