Esimeses postituses mainisime põgusalt, et lisaks igapäevasele kontoritööle nokitseme siit-sealt juurde. Ja selle lisa sissetuleku tekitamisega meenub mulle umbes 1,5 aasta tagune hommikusöök, kus nii muuseas mainisin Alexile, et ma olen tema korvpallikohtuniku töö peale kade. Tol hetkel ma peale põhitöökoha midagi juurde ei teinud ja mõtlemisviis oli pigem negatiivne, et ma ju ei oska ja ei saa midagi lisaks teha. Selle peale palus Alex telefoni märkmed lahti teha ja kirja panna kõik asjad, milles ma olen hea või mida ma teha oskan. Endalegi üllatuseks tuli nimekiri päris pikk! Edasi tuli mõelda, et kuidas oma oskused muuta reaalseks sissetulekuks. Kuna ma bakalaureuseõppes õppisin Inglismaal, siis ühe võimalusena nägin, et võiksin gümnaasiumiõpilasi konsulteerida välismaale õppima minemises. Mõeldud-tehtud. Võtsin ise ühendust Eestis õpilastele konsultatsiooniteenust pakkuvate ettevõtetega, millest üks neist saigi minu esimeseks lisasissetuleku allikaks. Sellega kaasnes ka isikliku ettevõtte asutamine, et oleks võimalik teenust pakkuma hakata. Kogu protsess idee tasandilt kuni reaalse teenuspakkumise lepingu sõlmimiseni oli väga kiire – kiirem ja lihtsam, kui ma kunagi oleks arvatagi osanud. Kogu selle asja juures oli minu jaoks kõige “hämmastavam” see, et küsi ja Sulle antakse! Esialgu oli minu koormus küllaltki väike ja mäletan, kui sain oma esimese 40 eurose arve väljastada – see oli minu jaoks nii uhke hetk, et terve nädala ainult sellest Alexile rääkisingi. Tänaseks päevaks on minu kohustused ettevõtte siseselt olulised suurenenud, st tegelen endiselt konsultatsioonidega, kuid lisaks haldan ka ettevõtte sotsiaalmeediat, kirjutan sotsiaalmeedia plaane kui ka annan seminari vormis loenguid. Mina, kes ma isegi ei teadnud, et Facebookis on näiteks võimalik postitusi ajastada, olen selgeks õppinud täiesti uue valdkonna. Ja igapäevase juristi töö kõrvalt on väga värskendav tegeleda millegi täiesti kolmandaga.
Kui olin paar kuud jõudnud rolli sisse elada, siis saabus mulle üsna ootamatult võimalus alustada õppejõuna Tallinna Majanduskoolis. Kogu õpetamise teema juures paelus mind kõige rohkem mõte, et see on nii minu mugavustsoonist väljas. Muidugi muretsesin üleliia sellepärast, et kuidas ma nüüd siis jõuan tööl käia ja tegeleda veel rohkem kui ühe asjaga! Kuna aga väljakutse mind kõnetas, siis otsustasin selle pakkumise vastu võtta. Loodud ettevõte mängis ka siinkohal rolli, sest Majanduskool võimaldab samuti ettevõtte alt teenust pakkudes õpetamas käia. Ma pean ennast ajaplaneerimises keskmisest edukamaks inimeseks ning tegelikult sain oma olemasolevate kohustustega ideaalselt hakkama (lausa nii hästi, et poole aasta pealt võtsin õpetavaid aineid juurde…)
Kogu minu lisa sissetulekute tekitamise ajaperioodi jäi ka hetk, kus minust sai üüriinvestor! Nimelt sain tegeleda esimese korteri üürile andmisega ja kogu sinna juurde kuuluvaga. Võrreldes kahe esimesega, on korteri üürile andmine neist kõige passiivsem.
Tänaseks hetkeks on saanud igakuisest 40 eurost 4 kohaline arv, kuid tunne ikka sama eriline! Ja kõige suurem muutus on toimunud minu mõtlemisviisis ja selles, kuidas ma raha näen. Kogu asja teevad eriti lahedaks just need hommikud, kus tõused üles ja näed, et kontole on raha laekunud. Praegusteks laekumisteks muidugi ei ole vaid passiivsed tulud, kuid arusaam, et raha teenimine ei pea alati olema vaevarikas ja raske protsess, on juba omaette tarkus, mille igaüks meist võiks kaasa võtta.
Alex jõudis lisa sissetuleku teenimiseni oluliselt varem. Olles vaid 13-aastane, alustas ta oma karjääri korvpallikohtunikuna. Tegemist ei olnud kindlasti teadliku otsususega leida omale sissetulekuallikas, kuid kuna korvpall oli (ja on tänaseni) talle väga südamelähedane spordiala, siis tundus kohtunikuna tegutsemine igati loogiline valik. Tänase päevani on Alex nii 5×5 kui ka 3×3 rahvusvaheline korvapallikohtunik. Lisaks teenimisele on see võimaldanud Alexil mööda maailma reisimas käia (alustades Valgast kuni Mongooliani välja). See on ühtlasi ka hea näide sellest, et oma hobidest on võimalik välja kasvatada sissetulekuallikas.
Alex alustas oma teekonda kinnisvarasektoris olles kinnisvarahaldur, mis esiteks andis talle väga head teadmised valdkonnast (mida meil tänasel päeval üha sagedamini vaja läheb) ning lisaks tekitas talle mingil ajahetkel lisa sissetulekuallika. Sügisel alustas Alex magistriõpinguid ning siis võtsime vastu otsuse, et haldurina töötamine käiks praegusel hetkel muude kohustuste kõrvalt üle jõu. Kuid pikas jooksus on magistrikraad ja teadmistesse panustamine 100% parema tootlusega!
Kombinatsioon haldurina töötamisest ja ehitusvaldkonna õpingutest on andnud hea aluse kinnisvaraga tegelemiseks. Lisaks üüriinvestoriks olemisele on Alex kätt proovinud ka korterite flippimises. Nii teadmised kui ka kontaktid ehitusvaldkonnas on aidanud tal saavutada üsna kõrgeid tootlusi võrdlemisi lühikese ajaperioodi jooksul.
Kokkuvõtteks saab öelda, et tegelikult ei ole lisa sissetuleku tekitamine raketiteadus ja igaühel meist on teadmised/oskused, mis saab omakorda panna raha teenima. Tuleb vaid ise olla leidlik ja pealehakkaja!
Lisaks tahame kogu eelneva jutu jätkuks öelda, et kindlasti ei ole meie eesmärk siin jätta muljet, et see kõik on imelihtne. Tegelikkuses näeb see välja nii, et õhtud (ja ka nädalavahetused) näevad välja sellised, et prioriteediks on võetud kohustustega tegeleda. Viimasel ajal oleme proovinud nädalas võtta ühe päeva, kus töiseid toimetusi ei tee ja võtame aja üksteisele, kuid reaalsuses on vahel siiski vaja arvuti ette võtta ja paar töötundi sisse pigistada. Aga nagu öeldud, siis me teeme seda suurema eesmärgi nimel. Mõlemad oleme iseseisvad täiskasvanud ja nii kaua, kuni suurema pere eest vastutada ei ole vaja, on meie arvates okei pingutada ühise tuleviku nimel!
Mis aga saab nende igakuiste raha laekumistega, sellest juba mõnes teises postituses. Aga arusaam, millest me lähtume, on, et rahaga saab raha juurde teenida. Nii näiteks olemegi ettevõtte alt väljastanud laene, mis samuti toodavad meile passiivset sissetulekut. Proportsioonidest, kuidas meie varade osakaal ja investeeringud on üles ehitatud, teeme eraldi postituse!