(Üüri)korterite sisustamisprotsess

Meie investeerimisportfelli üks olulisi osasid on kinnisvara. Kinnisvara ostmisest kuni üürimiseni välja on hulganisti etappe, mis tuleb läbi teha. Olles nüüdseks pea 3 aastat selles valdkonnas ühiselt toimetanud, on meil välja kujunenud selge tööde jaotamise ja organiseerimise plaan. Kummalgi meil on oma vastutusvaldkonnad, mille eest hoolt kanname. Tänases blogipostituses kirjutan lähemalt (üüri)korterite sisustamise protsessist ja kuidas ma tavaliselt olen asjale lähenenud ja mida silmas pidanud.

Põhjus, miks ma selle “üüri” seal sulgudesse panin, on selles, et tänaseks oleme katsetanud ka AirBnB äri ja üks meie hiljutistest korteritest ongi juba algusest peale sisustatud eesmärgiga see lõpuks lühiajalist üüritulu teenima panna. Ausalt öeldes on see olnud korralik õppeprotsess ka sisustamist silmas pidades.

Aga ette ruttamata hakkan pihta kõige algusest…

Enamikes meie soetatud korterites on olnud vaja mõelda ka sisustamisele. Ehk esimese sammuna proovin ma alati ära hinnata, mis mahus on sisustamine vajalik ette võtta. Kui olen enda jaoks esmase kaardistamise ära teinud, siis saan koheselt Excelis hakata kokku panema indikatiivset eelarvet. Tänaseks on umbkaudne ettekujutus juba tekkinud, kui palju mingid elemendid ja lahendused maksta võiksid. Kunagi pidi ikka oluliselt rohkem eeltööd tegema, et oleks üldse võimalik mingisugune esmane plaan paika saada.

Tänaseks oleme endale head tutvused ja kontaktid saanud erinevatest ehitus- ja sisustuspoodidest, mis tähendab, et tegelikult proovimegi enamiku vajaminevast kaubast leida just nendest kohtadest. Kui on vaja uut tehnikat, siis selle oleme samuti ostnud eranditult uuena ja puhtalt seetõttu, et uuena soetades kehtib toodetele garantii, millega minimaliseerime enda riski juhuks, kus teise ringi kaubaga midagi juhtuma peaks.

On kaks peamist komponenti, mis suudavad muuta ühe korteri visuaali äratundmatuseni. Ehk et esiteks korralikud maalritööd, mis annavad väsinud korterile justkui uue hingamise. Teiseks komponendiks peale maalritööde on silmapaistev ja modernne sisustus, mida üha rohkem üüriturul otsitakse.

Kahe komponendi kooslus

Täna muidugi on meeletus koguses ka igasuguseid alternatiive, mis tähendab, et alati ei ole vaja kogu sisustust välja vahetada, vaid teatud olukordades tuleb mõistlikum igasuguste alternatiivide kaalumine.

Näiteks meie viimane projekt tähendas kogu korteri renoveerimist ja ka hilisemat sisustamist, mis lõppkokkuvõttes oli väga kulukas ettevõtmine. Korteris olemasolev köök oli tegelikult korralik, kuid üldmulje oli siiski väsinud. Selle asemel, et IKEA-st uus köök tellida, uurisin köögi kiletamise kohta, millest olin varasemalt põgusalt lugenud. Et paremat ettekujutust asjast saada, leppisin kohtumise kokku sellise ettevõtte, nagu Mirlex, esindajaga.

Esiteks sain kinnitust, et köögi väsinud ilmet on võimalik kiletamisega täiesti teiseks muuta. Mida ma aga ei teadnud oli see, et sisuliselt on võimalik kõike kiletada, alates väliustest kuni vannitoa plaatide ja mööblini välja. Kui selleks hetkeks ei oleks olnud enamik sisustusest juba tellitud, siis mingeid variante oleksime kindlasti lisaks kaalunud.

Köögi lõpptulemusega jäime väga rahule ja tõepoolest nägi köök välja nagu uus! Ja meie jaoks oli vaev minimaalne. Samuti võrreldes nende IKEA lahendustega, mida kaalusime, oli kiletamise variant kordades soodsam.

Köök peale kiletamist

Lisaks sellele, et korteri üldmulje oleks visuaalselt silmale meeldiv, siis on oluline mõelda ka praktilisusele. Kui juba mööbli välja vahetamiseks läheb, siis valime alati variandid, mis pakuvad mingit lisaväärtust.

Lihtsa näitena saab tuua näiteks voodid ja diivanid. Et tekitada „panipaiga“ variante juurde, siis valime alati sellised tooted, kus õnnestuks asju hoiustada. Diivanite puhul tihtipeale lähtume variantidest, mida on võimalik lisaks hoiukohale ka avada (et tekitada juurde võimalikke voodikohtasid). Eriti oluline on see just AirBnB korterite puhul.

Kuna Kuressaares toimetame selliselt, et suvel teeme AirBnB-d ja sügisest anname korteri pikaajaliselt välja, siis jällegi on eesmärgiks lahendused, mis oleksid mõlema ärimudeli jaoks võimalikult universaalsed.

Eriti olulised on need lisa „panipaiga“ võimalused korterite puhul, kus muud hoiustamisruumi napib. Sisseehitatud kapid on muidugi kõige ideaalsem lahendus, kuid samuti ka üsna kulukas. Kallima kinnisvara puhul muidugi tuleb see investeering teha, sest sisseehitatud kapisüsteemide lahendused annavad väga palju juurde. Samas, kui seda vanema paneelmaja korteris ei ole, siis tulebki olukord teisiti lahendada.

Üürnike tagasisidest oleme aga välja lugenud, et piisava hoiuruumi ja kapisüsteemide olemasolu on kindlasti üks tegur, mida kodu üürides prioriteetsena võetakse.

Mis meie hinnangul muudavad ühe korteri koduks, on kardinad. Kardinad annavad üldmuljele ikka tohutult juurde! Üürikorteri jaoks jäävad eritellimusena valmivad kardinad kõrgema hinnaklassi tõttu tihti valikust välja. Samas pikalt maas lohisevad kardinad tekitavad mulle juba sellele mõeldes külmavärinaid. Et tekitada seda „stiilipuhtamat“ visuaali, oleme oma viimastes korterites ise kardinad parajaks teinud poodides pakutavate kiirete lahenduste abil. Kindlasti ei anna seda võrrelda eritellimusel valmivate kardinatega, kuid lõpptulemust mõjutab see kardinaalselt!

Eritellimusel kardinad vs …
… ise parajaks tehtud variant (100% sama ei ole, aga oluliselt annab juurde ikka küll üldmuljele)

Olenemata sellest, et korterid lähevad peale valmimist kohe edasi üürimisele, siis päeva lõpuks on tegemist meie kinnisvaraga, mille väärtust tahame maksimaalselt säilitada olenemata sellest, et korterid igapäevaselt meie kasutuses ei ole.

Selles osas oleme teinud endast kõik oleneva, et mingeid enda harjumusi ka üürnikele edasi anda. Üheks selliseks näiteks on mööblikaitsmete kasutamine. Peale selle, et oleme neid mööblikaitsmeid ise kõikjale toppinud, jätame tavaliselt neid lisaks ka üürnikele edasiseks kasutamiseks. Matemaatiliselt on juba kordades suurem tõenäosus mööblikaitsmete kasutamiseks, kui need inimesel endal kodus olemas on.

Teiseks selliseks kohaks on söögialused. Lisaks sellele, et see annab korteri fotodele viusaali juurde, on jällegi suurem tõenäosus, et need leiavad üürnike igapäevaelus kasutust. Selliste väikeste detailidega on võimalik kasulik ühendada silmailuga.

Korterite sisustamise puhul meeldib meile hoida läbivalt sarnast joont kogu korteri lõikes. On oluline, et tubade sisekujunduse lahendused läheksid omavahel kokku ja moodustaksid ühtse terviku.

Korterite väljanägemise puhul lähtume sellest, kus näeksime end ka ise elamas. Korter peab meile päriselt meeldima enne, kui seda teistele välja oleme üürimas. Korteri väljanägemisele aitavad kaasa ja tekitavad sellise „kirss tordil“ efekti igasugused väiksemad sisustuselemendid, millele tekitan eelarves alati eraldi rea. Need on heaks viisiks koduse tunde tekitamisel. Eriti olulisel kohal on need just AirBnB kortereid silmas pidades, kus inimestel tulebki valik langetada vaid piltide põhjal.

Kui Alex saab päriselt ja faktiliselt väita, et teab ja tunneb ehitusvaldkonda, siis mina kindlasti sisekujundajaks ega sinna ligilähedalegi ennast ei tituleeri, kuid minu arvates on meie seni portfellis olevad korterid kõik omamoodi nunnud ja hästi välja kukkunud. Ja kui vaja, oleksin nõus nendes korterites ka ise elama (kes mind vähegi teab, siis see on täitsa arvestatav statement, mida kirja panna 😉 ).

Jäta Kommentaar